Rüşvet parasıyla hac! Bayan öğretmenlere şantaj…

mudhaber

Aktif Üye
Diyarbakır’daki ihalelere fesat karıştırıp haksız menfaat temin ettiği öne sürülen eski Memur Sen Şube Lideri Yunus Memiş’in 150 yıl mahpusu isteniyor. Memiş’in rüşvet parasıyla hacca gittiği, müdürlüğünü yaptığı öğretmen konutunda kalan bayan öğretmenlerin odasına kamera koyup şantaj yaptığı tez edildi.

Diyarbakır’da geçen yıl Ulusal Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki biroldukca ihaleye fesat karıştırdıkları tespit edilen, ortalarında kamu vazifelilerinin de bulunduğu 26 şahsa operasyon düzenlendi.

Savcılık, ortalarında öğretmen meskeni müdürü, AKP milletvekili adayı ve eski Memur Sen Şube Lideri Yunus Memiş’in de yer aldığı şüpheliler hakkındaki soruşturmasını tamamladı. Polislerin yaptığı fiziki takip kararı elde edilen fotoğraflar da kanıt olarak evraka girdi.

FETÖ’DEN İHRAÇ EDİLENİ GAYRİRESMİ ÇALIŞTIRILDI

İddianameye nazaran Yunus Memiş, FETÖ’den ihraç edilen öğretmen konutu çalışanı Ali K.’yı kurumda gayriresmi çalıştırmaya devam ettirerek ihale evraklarını hazırlattı. Uzaklaştırılması gereken Ali K.’nın maaşını da fesat karıştırdığı ihalelerden aldığı paralardan karşıladı. Bu durum polis tutanağı ve kamera kayıtlarıyla da tespit edildi.

RÜŞVET PARASIYLA HAC

Gözaltına alındıktan daha sonra itirafçı olan Ali K.’nın tabirinde, “Yunus Memiş tüm ihalelerde, ihaleyi alan firmalardan, ihale bedeli meblağın KDV’sini ihale öncesi yahut daha sonrasında rüşvet olarak alırdı. En son 18 bin lira rüşvet aldığına dair telefonumda ses kaydı var. Sağlam olan ve hiç bir tadilat gerektirmeyen yerler için ihale açıp, verdiği firmalardan haksız yarar sağlıyordu” dedi.

Memiş’in rüşvetten gelen paralarla hacca gittiğini, kimi öğretmenlere AVM’ deki ünlü bir giysi mağazasından grup elbise almaya zorladığını anlatan Ali K.’nın, şu tezlerde bulundu:

– Öğretmen konutu konferans salonunu hiç bir resmiyete dökmeden kimi özel okul ve dershanelere toplantı hedefli kiraya verir, kira bedelini elden alır cebine atardı. Konaklama bedeli konuklardan “Kredi kartı aygıtımız bozuk” denilerek elden alınırdı.

BAYAN ÖĞRETMENLERE KAMERALI ŞANTAJ

– Birtakım odalara kamera yerleştirip burada birtakım bayan öğretmenlere “Elimde manzaralarınız var” diyerek şantaj yapıyordu. Ya da onları farklı yerlere tayin edilmekle tehdit ediyordu. Ben FETÖ’den açığa alındıktan daha sonra bana, “Seni vazifesine geri verdireceğim, merak etme” diye vaat verdi. Lakin ben ihraç edildim. Bana bu sefer Yönetim Mahkemesi’nden bir yargıçla görüştüğünü ve mesleğe geri döneceğimi söylemiş oldu.

“ALİ K., MEMİŞ’İN KARA KUTUSUDUR”

Eski Ulusal Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer de mağdur olarak alınan sözünde, şunları söylemiş oldu: Ali K.’nın FETÖ’den ihraç edilmesine karşın kurumda çalıştırılması polis tarafınca tutanakla tespitlidir. K., toplumsal medya üzerinden bana ulaşarak, “Elimde Yunus Memiş ile ilgili önemli dokümanlar var. Yüz yüze görüşelim’ dedi. Ben kabul etmedim. Ali K. Yunus Memiş’in kara kutusudur” dedi.

İHALE İLANI WEB SAYFASINDA YALNIZCA 5 DAKİKA KALMIŞ

İddianameye bakılırsa, öğretmen konutuna perde alım ihalesinde raporlu olan bir çalışanın ıslak imzasını taklit edilerek alım yapıldı. Web sayfasına verilen ilanlar yalnızca 5 dakika ekranda kalıp kaldırıldıktan daha sonra öteki firmaların ihaleye girmesi Memiş’in talimatıyla engellendi.

“SEN NE KADAR DİYORSAN, O KADAR YAZARIZ”

İhaleler kurul ismi altında rüşvet veren firmalara peşkeş çekildi. Öğretmen meskeninin kafe imali ihalesiyle ilgili saklı kalması gereken ihale ayrıntıları ihaleyi alan firmayla evvelde paylaşıldı. Sanık Memiş, kafenin amortisman bedelinin 4 bin lira karşılığında işletmeye verilmesi için sanık Esnaf Sanatkarlar Odası Lideri Alican Ebedinoğlu’nu arayıp dayanak istedi. Ebedinoğlu da Memiş’e, “Sen ne kadar diyorsan, onu yazarız” dedi.

RÜŞVET FOTOĞRAFLARI BELGELENDİ

İddianamede Yunus Memiş’in haksız yararla elde ettiği gelirlerle Winner Women Fitness isimli spor merkezine sanık Yusuf Vural ile gayriresmi ortak olduğu yer aldı. bir daha Memiş’in haksız hasılatlardan elde edilen geliri kuyumculardan altın alarak akladığı, ihale vereceği firmalardan aldığı rüşvetlere ait polislerin yaptığı fiziki takip kararı elde edilen fotoğraflar da kanıt olarak evraka girdi.

BITCOIN ALARAK AKLAMAYA ÇALIŞMIŞ

Paranın takibi olmasın diye haksız çıkarın bir kısmını da Bitcoin satın alarak aklamaya çalıştığı belirtilen iddianamede, Memiş’in aldığı lüks marka araçların dönemini ise 3’üncü şahıslar üzerine yaptığı bildirildi.

150 YILA KADAR MAHPUSU İSTENİYOR

Tamamı tutuksuz olan sanıklar hakkında öğretmen konutundaki ihalelere fesat karıştırıp kamu kurumlarını ziyana uğratmak, hatadan kaynaklanan mal varlığını aklamak, resmi ve özel evrakta sahtecilik ile bakılırsavi berbata kullanmak cürümlerinden 150 yıla kadar mahpus isteniyor.