Sendika üyesi 3 bayan öğretmene sürgün

mudhaber

Aktif Üye
Aydın’ın Didim İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü, sendikal faaliyetlerde bulunan üç bayan öğretmeni öbür ilçelerdeki okullara gönderdi. Öğretmenlerin gönderilmesini “sürgün” olarak nitelendiren Eğitim ve Bilim İşçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Lideri Nejla Şura, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, sendikalar ve mesleksel kuruluşlar sert reaksiyon gösterdi.

Didim’de farklı okullarda nazaranvli üç bayan öğretmenin münasebet gösterilmeden öbür ilçelerdeki okullara gönderilmesine sendikalar, politikler ve meslek örgütleri reaksiyon gösterdi.

“BU KARARDAN VAZGEÇİLMELİ”

Didim’deki Ulusal Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin öğrenciler ve öğretmenleri düşünmediğini belirten Eğitim Sen Genel Lideri Nejla Konsey, ”Nitelikli ve aktif bir sendikal çaba yürüttükleri için, İlçe Yürütme Heyeti üyelerimiz okulların kapanmasına kısa bir süre kala sürgün edildiler. Didim’deki Ulusal Eğitim yöneticileri, ne öğretmenleri, ne öğrencileri, ne de çocukları düşünüyor. Bu karardan vazgeçilmeli. 4688 sayılı Sendikalar Kanununa göre sendika temsilcilerinin bakılırsav yeri haklı bir münasebet gösterilmeden değiştirilemez” dedi.

“SENDİKAL FAALİYETLER CEZALANDIRILAMAZ”

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Ulusal Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kurulu Küme Sözcüsü Yıldırım Kaya ise yansısını, “ ‘Geçinemiyoruz’ demek ve İstanbul Mukavelesini savunmak cezalandırılamaz! Sendikal faaliyetler ceza konusu yapılamaz” sözleriyle reaksiyonunu lisana getirdi.

“SÜRGÜN ETMEK SENDİKAL FAALİYETİ ENGELLEMEKTİR”

Siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan Didim Emek ve Demokrasi Platformu’da bu gün bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Kamu yöneticileri güya siyasetin temsilcileriymiş üzere davranıyorlar. Uygulamaları gereken yasa ve yönetmelikleri uygulamıyorlar. Tercihlerini iktidardan yana kullanıyorlar. Sendika yöneticilerini sürgün etmek, sendikal faaliyeti engellemektir” denildi.