‘Türkiye’de 1,5 milyon Afgan var’

mudhaber

Aktif Üye
İstanbul’un Zeytinburnu ilçesini ziyaret ederek, esnaf ve vatandaşlarla görüşen Zafer Partisi Önderi Ümit Özdağ’ın konuştuğu Özbek asıllı bir Afgan esnaf, “5 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Burada Afganlara yardım eden bir dernekte çalıştım ve kayıt tuttum, Türkiye’de 1,5 milyon Afgan var” dedi.

Zafer Partisi Genel Lideri Prof. Dr. Ümit Özdağ, İstanbul seyahatlerine Zeytinburnu ilçesiyle devam etti. Esnaf ve vatandaşın şikayetlerini dinleyen Özdağ, Afganistan’dan gelen ve Türkiye’de sığınmacılara yardımcı olan bir dernekte 2 yıl kadar çalıştığını söyleyen Özbek asıllı bir esnafla da konuştu.

Afganistan’dan 5 yıl evvel geldiğini söz eden Özbek asıllı Afganistan vatandaşı esnaf, “senelerca Afganistan’dan gelenlere yardım eden dernekte çalıştım. Bu dernekte kayıtlar tuttum. Varsayımıma göre Türkiye’de 1,5 milyondan fazla Afgan var” dedi.

Zeytinburnu’nda bir Türk esnafın “Her 10 müşterimizin 8’i yabancı, semtte yerli insan kalmadı” demesi üzerine, Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ şöyleki konuştu;

* Zeytinburnu İstanbul’un en tarihi semtlerinden biridir. İstiklal Harbi’ne İstanbul’dan yapılan silah sevkiyatının ana merkezlerinden birisi Zeytinburnu’ydu.

* Bu tarihi Türk ilçesi, artık pahalı kardeşimin de tabir ettiği üzere Türklerin yaşayamadığı bir semt haline geldi.

* Yaşayanlar da alım güçleri olmadığı için çarşıya pazara çıkıp alışveriş yapamıyorlar. bir hayli esnaf birebir şeyleri söylüyor, ekonomik kriz hayli ağır ve alışveriş yapanlar Türk değil. Bu durum değişmeli.

İlçe ziyaretine Zafer Partisi Genel Lider Yardımcıları Kaptan Mustafa Can, Sevdagül Tuncer, Sedat Timur, İsmail Türk ile İstanbul Vilayet Lideri Hakan Akşit, Zeytinburnu İlçe Lideri Ramazan Tatar ve hayli sayıda partili katıldı.