Vatandaş kiralardaki çılgınca artışa isyan etti

mudhaber

Aktif Üye
BETAM bilgilerine göre, 2022 Ocak’ta yıllık yüzde 77,8 oranında artan ülke genelindeki ortalama kiralık daire fiyatları, yılın ikinci ayında yıllık yüzde 84,2 yükseldi. Bu oran İstanbul’da yüzde 112,3, Ankara’da yüzde 106,7, İzmir’de ise yüzde 74 oldu. Kira artışı, artırımlar altında adeta can çekişen yurttaşları daha da zora sokar hale geldi. Temel hakların en başında gelen barınma hakkının bu kadar sıkıntı hale gelmesine isyan eden vatandaşlar, “Kiralarda hayli büyük artış oldu. Resmen vicdansızlık” dedi.

Kamera: Sinan TUNÇ

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) Şubat 2022’ye ait deklare ettiğı Kiralık Konut Piyasası Görünümü raporu, kira fiyatlarındaki artışın sürdüğünü ortaya koydu.

Yılın birinci ayında yıllık yüzde 77,8 oranında artan ülke genelindeki ortalama kiralık daire fiyatları, yılın ikinci ayında yıllık yüzde 84,2 yükseldi.

Şubat ayında yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 112,3, Ankara’da yüzde 106,7, İzmir’de ise yüzde 74 oldu.

Ocak ayında ise yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 97,7, Ankara’da yüzde 82 ve İzmir’de yüzde 62 oranında artmıştı.

Temel hakların en başında gelen barınma hakkına ulaşımın bu kadar sıkıntı hale gelmesi ise vatandaşları isyan ettiriyor.

‘Kira, besin ve fatura’ kıskacına sıkışan dar gelirli, hepsi hayati ehemmiyet taşıyan bu ödemelerden olabildiğince tasarruf etmeye çalışıyor.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul Bakırköy’de vatandaşa mikrofon uzattı, “Kiraların geldiği son durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sordu. Verilen cevaplar şöyleki oldu:

“BÖYLE GİDERSE SOKAKTA YATARIZ ARTIK”

Aslı Arslan: “Kiralarda epey büyük artış oldu. Resmen vicdansızlık. Zira hiç değmeyen meskenlere 4000-5000 liradan aşağı istemiyorlar. Ben 4250 lira kira ödüyorum. (Kiranıza yakında artırım gelecek mi?) Bu gelmiş hali. Şayet öbür sene de gelirse sokakta yatarız artık. (Ödemekte zorlanıyor musunuz?) şüphesiz zorlanıyoruz. İki kişi çalışıyoruz lakin ona karşın zorlanıyoruz. Zira yalnızca kira ile bitmiyor. (böyle artmaya devam ederse ne olacak?) Meydana çadır kuracağız artık.”

“DÜKKAN VE MESKEN KİRALARI ALMIŞ YÜRÜMÜŞ”

Ahmet Ertekin: “Pandemi daha sonrası fiyat artışları oldu, mal sahipleri de bundan istifade etmeye kalkıyorlar. 1700 lira kira veriyordum, konut sahibi artık 3250 lira istiyor. ‘2000 liradan fazla veremem’ dedim. ‘Benim senden 3750 lira istemem lazımdı, insaflı davrandım 3250 lira istedim’ dedi. esasen her bir şey pahalı… ‘Alabiliyor musun?’ dersen, yok alamıyorum. Pazara gidiyorum, ezik domates alıyorum. Alacağım ki ondan bir şeyler çıkarayım, menemen yapayım ki karnımı doyurayım… Dükkan kiraları, mesken kiraları almış yürümüş. Kiracılara Allah yardım etsin, mal sahiplerine de Allah vicdan versin.”

“DURUMU OLMAYAN BEŞERLER NE YAPSIN?”

Cansu Karağaç: “Kiralar fazlaca fazla. Hiç durumu olmayan beşerler ne yapsın? Ben kiracıyım, 3500 lira ödüyorum, önümüzdeki süreçte zamlanacak… (Bu artışlar bütçenizi etkileyecek mi?) Muhakkak etkileyecek.”

“ESKİDEN EMEKLİ İKRAMİYESİYLE KONUT ALINIYORDU, ARTIK BİR ODA ALINMAZ”

Fikret Takır: “Kiralar çok yüksek. Ben kiracı değilim lakin çocuğum kiraya çıkacak, nasıl geçinecek 4-5-6 bin lira kira verince? Ben emekliyim, Allahtan vaktinde bir konut almışım da kuru ekmekle, şununla bununla geçiniyoruz. Emekli olmadan evvel makine bakımcıydım, bu biçimde tazminatla falan bir konut alınabiliyordu. (Şimdi olsa alabilir misiniz pekala?) Bir oda dahi alamam… Artık kendi dairemi satsam, yenisini almak için üzerine 1 milyon lira eklemem lazım. Fiyatlar o denli olağandışı oldu ki…”

“DEVLETİN DEVA BULMASI LAZIM”

Nebil Bilhan Güzelgün: “Kiracı da, konut sahibi de güç durumda. Benim kiracım eski, uzun müddettir birebir kirayı ödüyor, yükseltemiyorsun. Yükseltmeye kalksan adamın gücü yok. Ne yapacaksın? Nasıl deva bulacağımızı bilmiyorum. Devletin deva bulması lazım. Mal sahibi ile kiracı içinde bir aracının olması lazım.”

“HER ŞEY PARA DEĞİL”

Saadet Kaya: “Benim de kiracım var, geçen sene olağanda ederi 2000 liraydı, ben kiracıyı düşündüğüm için 1300 liradan kiraya verdim. Bu sene de işten çıkarılmış, artırım yapmadım. Her konut sahibi benim üzere olsa kiracılar da keyifli olur, konut sahipleri de… Her şey para değil bence.”

“KİRALAR ALDI BAŞINI GİTTİ”

Ayten Sayım: “Kiralar almış başını gidiyor. Burada en düşük kiralar 4000-5000 liradan başlıyor. Allah sonumuzu hayır etsin. Gidişat uygun değil. Merhum babamdan kalan konutta yaşıyorum. Vaktinde kendisi çalışıp almıştı. (Şu anda birebir meskeni bir daha almak isteseniz alabilir misiniz?) Yok, katiyen. Neredeee… ”

“ALLAH MİLLETE YARDIM ETSİN”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Kiralar fazlaca kıymetli. Ben Almanya’dan geliyorum, Türkiye kötü kıymetli. Her şey ateş değeri. Allah millete yardım etsin.”