Vatandaştan, Erdoğan’a reaksiyon: Saray’da yaşarsan, çok hoş beslenirsen, halkın durumundan haberin olmaz

mudhaber

Aktif Üye
Hayat pahalılığı her geçen gün artmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Fahiş fiyat artışından en az etkilenen ülkelerden biriyiz” diyor. Vatandaşlar ise Erdoğan’a yansılı: Onların bir eli yağda, bir eli balda… Onların aldıkları maaşa bak, bizim halimize bak. Saray’da yaşarsan, çok hoş beslenirsen halkın durumundan haberin olmaz…

Kamera: Sinan TUNÇ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan’da Antalya’daki Phaselis Tüneli açılışında gerçekleştirdiği konuşmada, “Enerjiden besine kadar bir epeyce alanda yaşanan fahiş fiyat artışları tüm dünyanın ortak kasvetidir. Hatta Türkiye üretim gücü ve lojistik avantajlarıyla bu meşakkatten en az etkilenen ülkelerden biridir” sözlerini kullandı.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul Bakırköy Meydanı’nda vatandaşa mikrofon uzattı, “Fahiş fiyat artışlarından en az etkilenen ülkelerden biri miyiz sizce?” diye sordu.

Halk, Türkiye’nin hayat pahalılığından en epey etkilenen ülkelerin başında geldiğini lisana getirerek, “Cumhurbaşkanı kendi kitlesine hitap ediyor. ötürüsıyla kısmen hakikat. Çöpten beslenen var ise, her akşam kuzu yiyen var. Mazot pahalılığından traktörünü çalıştıramayan var ise, her akşam boğazda çeşit atan da var. Hangi cepheden baktığına bağlı” değerlendirmesinde bulundu.

Verilen karşılıklar şöyleki oldu:

“70 YAŞINDAYIM, BU TÜRLÜ PAHALILIK GÖRMEDİM”

Beyhan Köşker:
“Hayır. En hayli etkilenen ülkelerden birisiyiz. Nasıl ‘az’ olur? Yurtharicinde akrabalarım var, hepsi, ‘Türkiye’de fiyatlar felaket’ diyorlar. (İktidar yetkilileri tam karşıtını söylüyor…) Tabi, onlar işine geleni konuşur. Emekliyim, alışverişe 100 lira gdolayıyorum; hiç bir şey alamadan geri geliyorum. Hayat nitekim çok güç oldu. Ben 70 yaşındayım, daha evvel bu biçimde bir şey yaşamadım. Çok makus durumdayız.”

“BATI’DAKİ ETKİLENME YÜZDE 10-20”

Yusuf Çelik:
“Ben Van’da inşaat yapıyorum, maliyetler 4 kat arttı. Batı’ya baktığımız vakit orada da etkilenme var lakin yüzde 10-20… Buraya baktığımız vakit hiperenflasyon oldu burada.”

“HÜKÜMETE KALSA HER ŞEY TOZ PEMBE”

Mehmet Çınar:
“Hükümete kalsa onlara her şey toz pembe lakin en epeyce etkilenen ülkelerden biriyiz. İnşaata, betona epeyce yatırım yaparsan; hayvancılığı, tarımı ertelersen yahut ilgilenmezsen sonuç bu olur. Bu iktidardan dolayı, düzeleceğine dair umudum yok.”

“TÜRKİYE ŞU ANDA TABAN NOKTADA”

Murat Beyefendi:
“İnsanlar patlama noktasında. Nasıl en az etkilenenlerden olabiliriz? Türkiye şu anda en taban noktada. Beşerler artık her şeyin farkında lakin keşke daha evvel farkında olsalardı. ömrümüzde daima bir ‘keşke’ oluyor ancak o ‘keşke’leri burada yaşamak istemezdim. Çocuklarımıza bırakacağımız en berbat en berbat ülke olarak anılacağımızı düşünüyorum. Sabah yataktan mutsuz kalkıyorum. ‘Bugün ne olacak?’, ‘Eve ne alışveriş yapacağım?’, ‘Acaba faturam ne kadar gelecek?’ diye düşünüyorum. Biz bunları düşünen bir halk değildik. Artık ince eleyip sık dokumaya çalışıyoruz. Market market dolaşıyorum daha ucuzunu bulmak için.”

“ONLARIN BİR ELİ YAĞDA, BİR ELİ BALDA”

Ahmet Beyefendi:
“En az olur mu? en çok etkilenen ülke. Onların bir eli yağda, bir eli balda… Onların aldıkları maaşa bak, bizim halimize bak. 3-5 bin lira parayla bir ay boyunca nasıl geçineceğiz? Bunları düşünüyorlar mı? Düşünmüyorlar. Yapacak bir şey yok, bu biçimde sıkıntı çekiyoruz.”

“EN ÇOK ETKİLENEN ÜLKELERDEN BİRİYİZ”

Fethiye Banoğlu:
“Hayır, en çok etkilenen ülkelerden biri Türkiye. Şu anki ekonomik durum berbat. Çok makus. (niçin bu hale geldik sizce?) Onu baştakilere soracaksınız…”

“SARAY’DA YAŞARSAN HALKIN DURUMUNDAN HABERİN OLMAZ”

Ahmet Hulusi Kırım:
“Tırnak ortasında öyle… Tabi Saray’da yaşarsan, çok hoş beslenirsen halkın durumundan haberin olmaz, ‘en az etkilenen ülkelerdeniz’ dersin… Yalnızca o değil ki, diğer şeyler de söylüyorlar. ‘En istikrarlı ülkeyiz’ diyorlar, ‘En prestijli ülkeyiz’ diyorlar, ‘Enflasyondan en az etkilenen ülkeyiz’ diyorlar…”

“CUMHURBAŞKANI KENDİ KİTLESİNE HİTAP EDİYOR”

Asım Yazıcı:
“Bu bireye bakılırsa değişir… Cumhurbaşkanı kendi kitlesine hitap ediyor. ötürüsıyla kısmen hakikat. Çöpten beslenen var ise, her akşam kuzu yiyen var. Mazot pahalılığından traktörünü çalıştıramayan var ise, her akşam boğazda cins atan da var. Hangi cepheden baktığına bağlı.”

“HAYAT PAHALILIĞINDAN NASIL ETKİLENDİĞİMİ EN YETERLİ BEN BİLİYORUM”

İsmini vermek istemeyen vatandaş:
“En epeyce etkilenen ülkelerden biriyiz. (İktidarın) Onların dediğinin aksisi oluyor daima. Ben emekliyim, hayat pahalılığından nasıl etkilendiğimi en âlâ ben biliyorum. Onların dediğine hiç bakmıyorum… Her gün daha yoksullaşıyoruz.”