Veli Der krize isyan etti: Okullarda yemek fiyatsız olsun

mudhaber

Aktif Üye
Öğrenci Veli Derneği ekonomik krize isyan etti: “Kamu kaynakları çocukların temel muhtaçlıkları için kullanılmalıdır. Dezavantajlı bölgelerden başlamak üzere tüm okullarda kahvaltı ve öğlen yemekleri fiyatsız olarak verilmelidir.

Öğrenci Veli Derneği, pandeminin akabinde, derinleşen yoksulluğun veliler ve ötürüsıyla öğrenciler üstündeki tesirine ait bir basın açıklaması yaptı.

Dernek tarafınca yapılan açıklamada, “Yoksulluk, işsizlik, artırımlarla birlikte yüz binlerce çocuk örgün eğitim dışına çıkmıştır” tespiti yapıldı.

Açıklamada özetle şu sözlere yer verildi:

HARÇLIK VEREMİYORUZ: Biz veliler çocuklarımızın cebine harçlık koyamamakta verebildiğimiz harçlıklar ise çocuğumuzun okuldaki bir gününde sağlıklı ve kâfi beslenmelerine yetmemektedir.

BİNLERCE ÇOCUK ÖRGÜN EĞİTİM DIŞINA ÇIKTI: Birkaç ay öncesine kadar en makûs ihtimalle ekmeğin içine peynir ya da kaynatılan bir iki yumurta ile okula gönderilebilen çocuklarımızın yanlarına artık ne koyacağımızı düşünüyoruz. Yoksulluk, işsizlik, artırımlarla bir arada yüz binlerce çocuk örgün eğitim dışına çıkmıştır.

BESLENME BOZUKLUĞU: Sıhhat işçilerinin yakın vakitte gerçekleştirdiği ve kamuoyuna sunduğu araştırma kararı çocuklarımızın beslenme bozuklukları niçiniyle yaşadıkları sıhhat durumlarının vehametini hayli net ortaya koymuştur.

10 ÇOCUKTAN 7’SİNDE KANSIZLIK SORUNU VAR: Örneğin ülkemizdeki her dört çocuktan birinin kilosu fazlaca düşüktür, kız çocuklarının yüzde 85’i, erkek çocuklarının ise yüzde 68’i kansızlıkla çaba etmektedir. Çocuklarda gözlenen bir öteki tehlike ise potansiyel kalp hastalığına yatkınlıklarıdır.

“KIZIM ARKADAŞININ MESKENİNDE SALONDA YAŞIYOR”

Veli der tarafınca yapılan açıklamada, Edirne’de yapılan anket çalışmasında anne babaların illettiği birkaç örnek de paylaşıldı:

• Üniversitede okuyan kızıma para gönderemiyoruz ve yurt çıkmadığı için arkadaşlarında salonda yatmak zorunda kalıyor. Bu hepimizi maddi manevi buhrana sokuyor, sıhhat meselelerimize ruhsal problemler eklendi ve epeyce sağlıklı olan üniversitede okuyan kızım ruhsal tedavi görmeye başladı. Okulunda fazlaca başarılı bir öğrenciyken epeyce büyük bir ümitsizlik içine düştü.
  • Konutun haricinde toplumsal bir hayatımız yok konut gezmeleri dahil.
  • Pazar alış verişini ayda bir kez yapıyoruz, yaz ayında dolaba koyduğum yahut konserve yaptığım besinleri tüketiyoruz.
  • Kızım deri kanseri olduğu için ilaç almakta zorlanıyorum.
  • Biz annelerin yaşantısını zorlaştırmasınlar.
İKTİDARA DAVET: OKULDA YEMEK FİYATSIZ OLMALI

Öğrenci Veli Derneği siyasi iktidara, kamu yöneticilerine ve lokal yönetimlere şu davette bulundu:

• Önceliğiniz çocuklarımız olmalıdır. Kamu kaynakları çocuklarımızın sıhhat, beslenme, barınma, ulaşım üzere temel gereksinimlerine aktarılmalıdır.
  • Dezavantajlı bölgelerden başlamak üzere tüm çocuklarımıza tüm okullarda sabah kahvaltıları ve öğlen yemekleri fiyatsız olarak verilmelidir. Meyve ve süt gereksinimleri orta öğünler olarak karşılanmalıdır.
  • Fiyatsız sağlıklı ve erişilebilir su imkanı bütün okullarımıza sağlanmalıdır.
  • Fiyatsız ulaşım ve barınma ihtiyaçları karşılanmalıdır.
  • Çocukların sıhhat takipleri dikkatle yapılmalı besin yoksunluğu kaynaklı bu raporlar kağıt üzerinde kalmamalıdır.
  • Bu durumda olan çocuklar için destekleyici programlar hayata geçirilmelidir.
  • Yoksulluk ve açlık sonunun altında yaşayan tüm ailelerin çocuklarına her ay nizamlı olarak maddi eğitim ve besin takviyesi verilmelidir.
  • Örgün eğitim dışına çıkan çocuklar tespit edilmeli, okullara geri dönüşleri sağlanmalıdır.
  • Çocuklarımızın salgınla, artırımlarla, yoksullukla birlikte derinleşen eşitsizlik kararı ortaya çıkan bilişsel, ruhsal kayıplarının telafisi için hemen hem akademik tıpkı vakitte ruhsal açıdan telafi eğitim programları bir an evvel plânlanmalı ve başlatılmalıdır.