VGM burs başvurusu ne vakit?

mudhaber

Aktif Üye
Eğitim goren muhtaçlık sahibi öğrencilerine karşılıksız verilen VGM bursu için müracaat tarihleri çabucak hemen aşikâr olmadı. VGM burs başvurusu geçtiğimiz yıl ortaöğretim öğrencileri için 15 Ekim’de, üniversite öğrencileri için 1 Kasım’da başlamıştı. 2022-2023 yılı için de burs başvursuunun yakın tarihlerde başlaması bekleniyor.

VGM burs başvurusu ekonomik dayanak almak isteyen binlerce öğrenci tarafınca bekleniyor. Geçtiğimiz yıl olduğu üzere bu yılda müracaatların Ekim ayı ortasında başlaması bekleniyor.

VGM BURS MÜRACAATLARI NE VAKİT BAŞLAYACAK?

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımları Türkiye’de eğitim goren gereksinim sahibi yükseköğrenim ve ortaöğrenim öğrencilerine verilen karşılıksız burslardır.

Burs tarihleri çabucak hemen açıklanmadı lakin geçtiğimiz yılın tarihleri baz alındığında ortaöğretim öğrencileri için ekim ayının ikinci haftası, üniversite öğrencileri için kasım ayının birinci haftasında VGM burs müracaatının başlaması bekleniyor.

VGM BURS FİYATI KAÇ LİRA?

Geçtiğimiz yıl ortaöğrenim öğrencilerine aylık 100,00 TL, yükseköğrenim öğrencilerine aylık 400,00 TL, Türkiye’deki eğitim kurumlarında okuyan yabancı asıllı yükseköğrenim öğrencilerine ise 600,00TL burs verildi. Bu yılın burs fiyatları çabucak hemen açıklanmadı lakin burs ölçüsünde artışa gidileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

ÖĞRENCİLERE BURSLARI NASIL ÖDENİR?

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları okullarının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler ilgili Vakıflar Böle Müdürlüğüne gerekli evraklar ile öğrenci ismine açılmış banka hesap numaralarını belirtir dekontları iletmelidirler. Öğrenci ismine açılacak hesap öğrenci için uygun bir Vakıfbank Şubesinden açılmalıdır. Şayet bulunulan yerde Vakıfbank Şubesi yoksa Ziraat Bankası şubelerinden de hesap açılabilir. Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, burs ödeme aylarında her ayın 10’una kadar banka hesaplarına ilgili Bölge Müdürlüğü tarafınca yatırılır. Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 Vakıflar Bölge Müdürlüğünün irtibat detaylarıne www.vgm.gov.tr adresinden erişilebilir.

VGM BURS MÜRACAAT KURALLARI NELER?

hemen çabucak müracaat kaideleri açıklanmadı lakin geçtiğimiz sene VGM burs müracaat koşulları şöyle idi;

“Başvuruları başlayan VGM burs müracaatlarını daima bir işte çalışarak en az taban fiyat seviyesinde fiyat alan yahut gelire sahip öğrencilere, Polis Akademisi öğrencilerine, okumakta oldukları eğitim kurumunda ek mühlet tahsil nazarann öğrencilere, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere, Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere ve bundan evvelki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma niçiniyle bursu kesilen öğrencilerin gerçekleştiremeyeceği duyuruldu.”